TVT Logo

Tiina ja Reijo viihtyvät Itärannassa

Tiina ja Reijo Lehmus ovat asuneet kaasukellon naapurissa jo lähes kaksikymmentä vuotta. Pariskunnan yhteinen tarina sai alkunsa vuosia sitten työpaikalla Turun linnassa. Vaikka työelämä on jäänyt taakse, riittää pariskunnan arjessa puuhaa. Molemmilla on omat harrastuksensa ja kiinnostuksen kohteensa.

Reijo ja Tiina Lehmus istuvat olohuoneessaan.

Taidetta ja huonekaluja

Tiina viihtyy tietokoneella pelaillen nettipelejä ja etsien huonekaluja Torista. Viimeisin löytö oli lähes uusi keinutuoli. Osa vanhoista kalusteista lähtee Torin kautta taas kiertoon, kun jotain uutta löytyy tilalle. Lisäksi hän kutoo ahkerasti villasukkia, joita lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen.

Reijo puolestaan viihtyy kameran takana ja kuvaa Youtubeen videoita. Kun inspiraatio iskee, hän tarttuu maalipensseliin ja maalaa. – Tämä on minun huoneeni. Kun laitan oven kiinni, Tiina tietää, että nyt mies tarvitsee omaa rauhaa, Reijo nauraa pilke silmäkulmassa.

Pariskunta kehuu yhteen ääneen viihtyisää asuinaluetta. Palvelut löytyvät läheltä, mutta ympäristö on silti rauhallinen. – Tämä on tosi mukava ja turvallinen paikka asua, Tiina kertoo.

Reijo viihtyy katselemassa maisemia keittiön ikkunasta. – On mukava seurailla iltaisin naakkojen ohilentoja. Minua ei häiritse, että naapuritalot ovat tuossa aika lähellä, Reijo täydentää.

Reijo Lehmuksen maalaama omakuva.

Yhteisöllisyyttä ja tapahtumia

Asuintalon vahvuutena pariskunta pitää erityisesti yhteisöllisyyttä. Naapurit tuntevat toisensa ja huolehtivat siitä, että kaikilla on kaikki kunnossa. – Jos jotain naapuria ei hetkeen näy, niin aina kysellään, tietääkö joku jotain, Reijo kuvailee.

– Tämä on harvinainen rappu, koska täällä tervehditään vastaantulijoita, Tiina nauraa.

Talossa on myös aktiivinen asukastoimikunta, joka järjestää monenlaista ohjelmaa pitkin vuotta. Vaikka Tiina ja Reijo eivät itse ole aktiivisesti mukana toiminnassa, he pitävät siitä, että talossa järjestetään yhteistä toimintaa. – Täällä on ollut kirpputoria, jouluna jaetaan joulupuuroa ja on kesän päättäjäiset. Kesän päättäjäisissä on aina joku esiintyjäkin, Tiina luettelee tyytyväisenä. Pariskunnan mielestä asuinalueen vahvuuksia ovat juuri sopiva rauhallisuus ja palveluiden läheisyys. Kun naapureihin voi luottaa ja alueella vallitsee tiivis yhteisöllisyys, asuminen tuntuu sujuvalta ja turvalliselta.

Puinen arkku, jossa kauniit kukkakuviot.

Kutsu meidät kylään -juttusarjassa tutustutaan asukkaidemme erilaisiin koteihin

Kutsu meidät kylään -juttusarjassa tutustutaan TVT-koteihin ja ainutlaatuisiin asukastarinoihin. Pääsemme kuulemaan asukkaiden kertomuksia oman kodin merkityksestä, asuinalueesta ja asumiskokemuksista. Sarjaa julkaistaan TVT:n verkkosivuilla Facebookissa sekä Instagramissa.

Haluaisitko sinä kertoa oman ainutlaatuisen asukastarinasi ja esitellä meille kotiasi Laita meille sähköpostia osoitteeseen: tvtviestinta@tvt.fi ja kerro meille, miksi juuri sinä haluaisit mukaan. Voit myös laittaa meille viestiä Instagramissa. Mukaan valitut saavat kiitoksena 50 euron arvoisen lahjakortin päivittäistavarakauppaan.

Aiheet: Kutsu meidät kylään